« تخفیف فوق‌العاده به مدت محدود »

جهت دریافت کد تخفیف

با شماره تماس 09377400157 تماس بگیرید

دستگاه ضبط تصویر

دستگاه ضبط تصویر دوربین مداربسته چیست؟ انواع+کاربرد

از اجزای اصلی سیستم مداربسته، دستگاه ضبط تصویر است. نقش اصلی دستگاه‌ ضبط تصویر در سیستم مداربسته، ضبط و مدیریت تصاویر دریافتی از دوربین‌هاست. در دوربین مداربسته به منظور ضبط تصاویر دریافت شده از دوربین‌ها، کنترل و تماشای آن‌ها، نیاز است تا با توجه به نوع سیستم، از دستگاه‌ ضبط تصاویر مناسب استفاده شود. دوربین‌های مداربسته از طریق کابل یا به صورت بی‌سیم، به دستگاه ضبط تصویر متصل می‌شوند. دستگاه های ضبط تصاویر را می‌توان بر اساس تکنولوژی عملکرد آن‌ها ، به دو دسته دستگاه دی وی آر (DVR) و دستگاه ان وی آر (NVR) تقسیم نمود.

در این مقاله به بررسی انواع دستگاه‌های ضبط تصاویر ، ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن‌ها می‌پردازیم.

مطالب پیشنهادی:

انواع پکیج دوربین مداربسته + قیمت

پکیج دزدگیر اماکن چیست؟

انواع دستگاه ضبط تصویر دوربین مداربسته

به طور کلی در سیستم‌های دوربین مداربسته دو نوع دستگاه ضبط تصویر وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

1. دستگاه ضبط تصویر دوربین های AHD و آنالوگ (DVR)

2. دستگاه ضبط تصویر دوربین‌های تحت شبکه (NVR)

 

دستگاه ضبط تصویر

دستگاه ضبط تصویر

دستگاه DVR

DVR یا Digital Video Recorder دستگاهی است که محتوای ویدیویی را در قالب دیجیتال ضبط و سپس ویدیو را روی  هارد دیسک، ذخیره سازی می‌کند. ضبط‌کننده ویدئوی دیجیتال به کاربران امکان می‌دهد از منابع مختلف مانند دوربین‌های امنیتی، پخش‌های تلویزیونی یا سایر منابع ورودی ویدئو، فیلم بگیرند. دستگاه‌های DVR قابلیت‌هایی مانند ضبط، پخش و مدیریت ذخیره سازی را ارائه می‌دهند. به دلیل قابلیت‌های منحصر به فرد این دستگاه ضبط تصویر، کاربران می‌توانند محتوای ویدیویی را به راحتی ذخیره کرده و به آن دسترسی داشته باشند.

دستگاه DVR چگونه کار می‌کند؟

یک دستگاه DVR با تبدیل ویدیوی آنالوگ به داده‌های دیجیتال برای ذخیره سازی، کار می‌کند. در ادامه روند کلی کار یک ضبط کننده ویدیوی دیجیتال شرح داده شده است.

ضبط سیگنال: دستگاه ضبط تصویر،سیگنال‌های آنالوگ را از دوربین‌های امنیتی، پخش تلویزیونی یا سایر منابع دریافت می‌کند.

تبدیل آنالوگ به دیجیتال: سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ با استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال، به فرمت دیجیتال تبدیل می‌شوند. این فرآیند تبدیل، شامل نمونه برداری منظم از سیگنال آنالوگ و تخصیص مقادیر دیجیتال برای نمایش محتوای ویدیویی است.

فشرده‌سازی: داده‌های ویدئویی دیجیتال با استفاده از تکنیک‌های مختلف رمزگذاری، فشرده می‌شوند تا اندازه فایل را کاهش دهند و کیفیت بصری را حفظ کنند.

ذخیره سازی: داده‌های ویدئویی دیجیتال فشرده شده، بر روی هارد دیسک تعبیه شده در داخل دستگاه ضبط تصویر، ذخیره می‌شوند. این فضای ذخیره سازی امکان نگهداری محتوای ویدئویی ضبط شده را برای پخش در آینده فراهم می‌کند.

پخش و دسترسی: کاربران می توانند از طریق رابط دستگاه ضبط تصویر به محتوای ویدیویی دیجیتال ذخیره شده، دسترسی داشته باشند. آن‌ها می‌توانند ویدیوهای ضبط‌ شده را پخش کنند، مکث کنند، به عقب برگردانند، ، یا در صورت نیاز فیلم‌های ضبط شده را حذف کنند.

رمزگشایی: هنگامی که پخش شروع می‌شود، داده‌های ویدئویی دیجیتال ذخیره شده از هارد دیسک، بازیابی شده و به فرمتی که می‌تواند روی نمایشگر نمایش داده شود، رمزگشایی می‌شود. این فرآیند رمزگشایی، داده‌های فشرده شده را به فرمت ویدیویی قابل مشاهده بازسازی می‌کند.

NVR

دستگاه ضبط تصویر NVR

دستگاه (NVR)

دستگاه ضبط تصویر شبکه (Network Video Recorder) که به اختصار NVR نامبرده می‌شود، یک کامپیوتر تخصصی است که فیلم‌های نظارت تصویری امنیتی را در فرمت دیجیتال روی هارد دیسک ضبط می‌کند. از آنجایی که دستگاه ضبط تصویر NVR قابلیت فیلم برداری ندارد، معمولاً فیلم از طریق IP نظارتی یا دوربین مداربسته پردازش و کدگذاری می‌شود و برای ذخیره سازی از طریق شبکه، اترنت یا WiFi به NVR منتقل می‌شود. دستگاه‌های NVR معمولاً در سیستم‌های نظارت تصویری IP استفاده می‌شوند.

دستگاه ضبط تصویر شبکه، جایگزین ضبط‌کننده‌های ویدیوی دیجیتال قدیمی (DVR) شده‌اند. مزایای این نوع دستگاه ضبط تصویر شامل : ضبط ویدئو و صدا، کیفیت تصویر بهتر، انعطاف پذیری سیستم، پوشش دید بهتر، تشخیص چهره و پلاک و … به دلیل کیفیت بهتر تصویر می‌باشد. همچنین در این سیستم، یک کابل برای تصویر، صدا و برق مورد نیاز است.

مقایسه‌ی NVR  و DVR

در اصل، DVR و NVR هر دو فیلم ویدئویی را روی هارد دیسک ضبط می‌کنند. اما دستگاه‌های NVR با ضبط‌کننده‌های ویدیوی دیجیتال (DVR) متفاوت هستند، زیرا ورودی NVR از شبکه است.

تفاوت اصلی بین دستگاه ضبط تصویر شبکه (NVR) و ضبط کننده ویدئوی دیجیتال (DVR) در نحوه پردازش داده‌های ویدئویی خام است. دستگاه DVR فیلم آنالوگ را به فرمت دیجیتال تبدیل می‌کند، در حالی که دستگاه ضبط تصویر NVR معمولاً فقط با فیلم دیجیتال کار می‌کند.

سیستم‌های DVR داده‌ها را در ضبط‌کننده پردازش می‌کنند، در حالی که سیستم‌های NVR داده‌ها را قبل از انتقال به دستگاه ضبط تصویر برای ذخیره‌سازی و مشاهده از راه دور، در دوربین رمزگذاری و پردازش می‌کنند. DVR از طریق کابل کواکسیال به سیستم دوربین مداربسته آنالوگ متصل می‌شود، در حالی که NVR از طریق اتصال اترنت یا وای فای به سیستم دوربین IP متصل می‌شود.

سیستم‌های DVR معمولا از دوربین‌های امنیتی AHD (که به عنوان دوربین‌های مدار بسته شناخته می‌شوند) استفاده می‌کنند. دلیل اینکه سیستم‌های امنیتی DVR معمولاً در مقایسه با سیستم‌های NVR قیمت پایین‌تری دارند به دلیل دوربین‌های این سیستم‌ها است.

دوربینAHD از طریق یک کابل کواکسیال به دستگاه DVR متصل می‌شود که می‌تواند تا 500 متر اجرا شود اما ممکن است محدودیت هایی هم ایجاد کند. اما دوربین‌های IP معمولاً از طریق کابل‌های اترنت به دستگاه ضبط تصویر متصل می‌شوند. آنها فقط تا 100 متر می‌توانند اجرا شوند، اما مزایای زیادی نسبت به کابل‌های کواکسیال دارند.

برخی از دوربین‌های IP از طریق کابل‌های POE به دستگاه ضبط تصویر متصل می‌شوند. در این دوربین‌ها انتقال برق و تصویر از طریق یک کابل انجام می‌شود. کابل‌های کواکسیال برخلاف کابل‌های PoE ، برق دوربین را تامین نمی‌کنند. این بدان معناست که دو نوع کابل، یکی برای برق و دیگری برای انتقال ویدئو، مورد نیاز است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه دوربین‌های متصل به اترنت قابلیت PoE را ندارند. بسیاری از دوربین‌های IP همچنان علاوه بر منبع تغذیه جداگانه، به اتصال اترنت نیز نیاز دارند.

ظرفیت ذخیره سازی دستگاه DVR محدود است. به عنوان مثال، هارد دیسک‌ها یا سایر واحدهای محلی دارای فضای ذخیره سازی ثابت هستند. حجم زیادی از محتوای ضبط شده نیاز به راه‌حل های ذخیره سازی اضافی دارد.سیستم‌های تحت شبکه می‌توانند فیلم را در سرورهای مبتنی بر ابر آپلود کنند، برخلاف سیستم‌های DVR، آنها به ذخیره‌سازی داخلی محدود نمی‌شوند، و در نتیجه، می‌توانند ظرفیت بالاتری را در مقایسه با سیستم‌های DVR پشتیبانی کنند.

دستگاه‌های NVR کیفیت و وضوح تصویر بالاتری را ارائه می‌دهند زیرا دوربین‌های IP اغلب حسگرهای تصویر بهتری دارند و در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ که معمولاً با دستگاه‌های DVR استفاده می‌شوند، از وضوح بالاتری پشتیبانی می‌کنند.

NVR یا DVR کدام بهتر است؟

تفاوت اصلی دستگاه ضبط تصویر DVR و NVR در طراحی و پیاده سازی آنها نهفته است. اینکه چگونه داده‌های خام را پردازش می‌کنند، چگونه تنظیم می‌شوند و با چه دوربین‌هایی سازگار هستند. بهترین سیستم برای شما در نهایت تعادل بین نیازهاست. برای راهنمایی شما در تصمیم گیری، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید رعایت کنید:

در حال حاضر چه سخت افزاری (به عنوان مثال: سیم کشی) دارید؟ آیا برای جایگزینی آن آماده هستید؟

آیا برنامه نویسی دستگاه های شبکه راحت هستید؟

چقدر تعمیر و نگهداری لازم است؟

چه کسی به دسترسی نیاز دارد؟ آیا دسترسی از راه دور لازم است؟

ملاحظات دیگر این است که هر دو سیستم می توانند انعطاف ناپذیر باشند و مقیاس آنها دشوار باشد. ب

نکات مهم خرید دستگاه ضبط تصاویر

1. تعداد کانال

2. کیفیت تصاویر در حالت پخش مستقیم

3. کیفیت ضبط تصاویر

4. تعداد و ظرفیت هارد دیسک قابل اتصال

5. فرمت فشرده سازی

تعداد کانال

مهم‌ترین ویژگی یک دستگاه ضبط تصویر تعداد کانال آن است. انتخاب دستگاه باید به گونه‌ای باشد که حداقل تمامی تعداد دوربین‌ها را پوشش دهد. DVR ها با تعداد کانال‌های متفاوت (4، 8، 16 و 32 کانال) تولید می‌شوند. در هنگام نصب دوربین مداربسته، بنابر نیاز کاربری مکان مورد نظر و تعداد دوربین مورد نیاز باید تعداد کانال دستگاه ضبط تصویر، تعیین شود. برای مثال اگر شما دارای 9 دوربین مداربسته هستید باید یک دستگاه ضبط تصویر 16 کاناله تهیه کنید.

دستگاه ضبط تصویر

انواع دستگاه ضبط تصویر

کیفیت تصاویر در حالت پخش مستقیم

یکی از عوامل مهمی‌ که در هنگام خریداری دستگاه باید به آن دقت شود حداکثر مگاپیکسل قابل پشتیبانی توسط دستگاه در حالت پخش مستقیم تصاویر است. به عنوان مثال زمانی که در یک پروژه دوربین‌های 4 مگاپیکسل هم وجود داشته باشد لازم است دستگاهی حداقل مناسب با دوربین‌های 4 مگاپیکسل خریداری شود.

کیفیت ضبط تصاویر

سوالی که در مورد دستگاه‌ها مطرح می‌شود این است که آیا دستگاه تصاویر را با همان کیفیتی که به صورت مستقیم در نمایشگر نشان می‌دهد بر روی هارد دیسک ذخیره می‌کند؟

لازم است به این موضوع اشاره شود که فاکتور مهم دیگر در هنگام خرید مدل دستگاه بررسی قابلیت دستگاه در زمینه کیفیت ضبط و بازبینی تصاویر است. کیفیت ضبط تصاویر گاهی به صورت ویژه مهم است. چرا که هر چه کیفیت تصاویر ثبت شده بهتر باشد، جزئیات بیشتری از محیط و رویدادها به دست می آید.

اهمیت کیفیت ضبط تصاویر توسط دستگاه زمانی بیشتر مشخص می‌شود که به دلیل رخداد نامطلوب (سرقت و…) کارفرما اقدام به بازبینی تصاویر نموده و متوجه افت کیفیت تصاویر در حالت بازبینی نسبت به حالت مستقیم شود که در این حالت امکان تشخیص دقیق سوژه‌ها کاهش می‌یابد.

به عنوان مثال اگر دوربینی با کیفیت تصویر 4 مگاپیکسل و DVR با پشتیبانی تا کیفیت 4 مگا پیکسل داشته باشید، تصاویر با کیفیت 4 مگا پیکسل قابل ثبت هستند. به عبارت دیگر با همان کیفیتی که ارسال شده اند ضبط و ذخیره می شوند. اما اگر دوربینی با کیفیت تصویر 8 مگاپیکسل را به همین دستگاه متصل کرده باشید، باز هم نهایت کیفیت تصویر خروجی 4 مگاپیکسل است. بنابراین در زمان تهیه دستگاه و دوربین تطابق کیفیت آنها را در نظر بگیرید.

تعداد و ظرفیت هارد دیسک قابل اتصال

یکی از خواسته‌های کارفرمایان در پروژه‌های مداربسته، مدت زمان درخواستی آن‌ها برای ضبط تصاویر جهت بازبینی است. سرعت اشغال فضای هارد در دستگاه به عواملی چون تعداد دوربین‌ها، کیفیت و فریم آن‌ها، نحوه فشرده‌سازی توسط دستگاه و شرایط محیط تحت نظارت وابسته است. لازم است کارشناس پروژه با انجام محاسبات توسط نرم افزارهای محاسبه‌گر هارد، حداقل ظرفیت هارد متناسب با خواسته کارفرما را تعیین، تهیه و بر روی دستگاه نصب نماید. لذا ضروری است پیش از آن دستگاهی تعیین و خریداری شود که تعداد هارد لازم و همچنین قابلیت پشتیبانی از ظرفیت هارد دیسک‌های اتصالی را داشته باشد.

فرمت فشرده سازی

تصاویر دریافتی از دوربین‌ها توسط دستگاه پیش از نوشتن بر روی هارد دیسک به حالت‌های مختلفی (بنا به قابلیت دستگاه) فشرده‌سازی می‌شود. فرمت‌های ذخیره سازی مختلفی در دوربین‌های مداربسته برای ضبط تصاویر و فیلم وجود دارد. از رایج‌ترین فرمت‌های فشرده سازی در سیستم‌های مداربسته می‌توان فرمت H.265 و H.264 را نام برد. بسته به نوع آن‌ها حجم فایل‌های ذخیره شده می‌تواند متفاوت باشد. هرچه میزان فشرده‌سازی بیشتر باشد در شرایط یکسان ظرفیت کمتری از هارد اشغال شده و در نتیجه تعداد روزهای بیشتری قابل بازبینی خواهد بود.

به عنوان مثال اگر حداکثر قابلیت فشرده‌سازی یک دستگاه h264 و دستگاه دیگر +h265 باشد با قرار دادن یک هارد 2 ترا بایتی درون دو دستگاه، اگر تعداد روزهای قابل بازبینی در دستگاه نخست 30 روز باشد در دستگاه دیگر حدودآ 60 روز خواهد بود. لازم به ذکر است قابلیت فشرده‌سازی بالا در دستگاه‌ها اگرچه مزیتی بزرگ محسوب می‌شود اما بر روی کیفیت تصاویر ضبط شده اندکی تاثیر منفی خواهد داشت.

شرکت بازرگانی تولیدی آریاخورشید مرکز تولید و پخش انواع دوربین مداربسته و دستگاه ضبط تصویر در خراسان رضوی می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از انواع پکیج‌های دوربین مداربسته کلیک کنید.

همچنین برای کسب مشاوره رایگان و ارتباط با ما می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

05152221335-09377400157

سبد خرید
خانه
فروشگاه
0 مورد سبد خرید
حساب من
وبلاگ