دوربین مداربسته حرارتی چگونه کار می کند ؟

از لحاظ ساختار و عملکرد ، دوربین مدار بسته حرارتی تا حدود زیادی به دوربین معمولی شباهت دارد . در دوربین مدار بسته معمولی ، نور محیط باعث بوجود آمدن تصویر می شود از این رو در صورتی که شدت نور محیط کم شود ، کیفیت و وضوح تصویر دوربین مدار بسته معمولی هم افت می کند . در صورتی که در دوربین حرارتی یا Thermal Camera ، دوربین با استفاده از پرتو های مادون قرمز و گرمایی که از اجسام متساطع می شود ، تصویر برداری کرده و یک تصویر سیاه و سفید از اجسام ارائه می دهد . همانطور که گفته شد ، این نوع دوربین کاربری خاصی دارد و به عنوان مثال نمی توان از دوربین حرارتی برای تشخیص چهره افراد استفاده نمود

برخی از موارد استفاده از دوربین THERMAL

دوربین حرارتی با توجه به نوع خاص تصویر برداری که انجام می دهد می تواند کاربرد های مختلفی در صنایع متعدد ایفا کند ، به طور مثال با توجه به اینکه این دوربین به نور نیاز ندارد و می تواند در شرایط نا مساعد جوی مانند باد ، باران ، گرد و غبار و … به راحتی تصویر برداری کند از این رو مثلا می توان از آن برای حفاظت از محوطه پیرامو یک زندان استفاده کرد یا مرز های کشور را در شرایط مختلف نوری و آب و هوایی پوشش داد . مورد دیگر از استفاده این نوع دوربین ، تشخیص تفاوت دمایی اجسام است . در پالایشگاه ها و کوره های نفتی یا صنعتی می توان از این دوربین برای پیش بینی افزایش دمای کوره ها و پیشگیری از وقوع آتش سوزی در قسمت های مختلف استفاده نمود . موارد استفاده از این نوع دوربین ها بسیار زیاد است .

برخی از قابلیت ها و معایب دوربین مدار بسته حرارتی

دوربین Thermal هم مانند همه دوربین های مدار بسته ای که می شناسیم دارای مزایا و معایبی است که در ادامه برخی از این موارد را به طور مختصر برای شما بیان می کنیم .

مزایای دوربین حرارتی

تشخیص هر جنبنده ی زنده و وسیله نقلیه ای در فواصل زیاد ( چندین کیلومتر )

تشخیص محل دقیق وسیله نقلیه یا موجودات زنده در شرایط آب و هوایی و شدت نور مختلف

ارائه اطلاعات با اهمیت مانند حدود دمای اجسامی که در میدان دید دوربین هستند ( پیش بینی از آتش سوزی یا تشخیص موجود زنده در هر شرایط نوری و آب و هوایی )

معایب دوربین حرارتی

وضوح تصویر و رزولوشن بسیار پایین و عدم توانایی تشخیص جزئیات

عدم توانایی تصویر برداری از چهره افراد

قیمت بسیار بالا استفاده از دوربین مدار بسته حرارتی امروزه بیش از پیش افزایش یافته است . مرزهای کشور ، حفاظت پیرامونی مناطق حساس امنیتی ، زندان ها ، کنترل محوطه باند فرودگاه ، کنترل حرارتی تجهیزات پالایشگاه ها و … همگی توسط دوربین مدار بسته Thermal انجام می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *