تفاوت دوربین مداربسته IP و AHD

دوربین های مداربسته به دو دسته دوربین های AHD و IP تقسیم  می شود.سری IP متداول ترین نوع دوربین های نظارتی وامنیتی می باشد که درمکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.در ادامه به شرح تفاوت های این دو سری می پردازیم.

ویژگی های دوربین دیجیتال مداربسته:

  1. کیفیت بالای تصاویر
  2. استفاده از حداقل میزان سیم کشی برای نصب
  3. امکان ارتباط امن

دوربین های مداربسته از امنیت بالایی برخوردارند . تمامی آنها هنگام نصب از یک سری کدها و رمزهای مختص به دستگاه خود استفاده می کند.این امر سبب شده دسترسی افراذ متفرقه به آنها امکان پذیر نباشد .

 

تفاوت بین IP و AHD در چیست؟

تمامی دوربین دیجیتال مداربسته تحت شبکه IP و AHD برای ثبت تصاویر به دستگاه ضبط احتیاج دارد.برای دوربین های تحت شبکه AHD ، DVRنام دارد و NVR برای شبکه IP بکار می رود.این دستگاه ها بغیر از ضبط تصاویر ، با ایجاد ارتباط شبکه ایی اطلاعات را به صورت دریافتی وارسالی مبادله می کند.

دوربین های IP در مقایسه با سری AHD گران تر بوده ولی کیفیت تصویر برداری بالاتری دارد .ازاین رو برای اماکنی که نظارت در آنها اهمیت بیشتری دارد ،سری IP توصیه می شود.اما اگر تصمیم ندارید هزینه گزافی بابت دوربین پرداخت کنید می توانید از دوربین های سری AHD  استفاده کنید.

ازدیگر برتری های سری IP نسبت به AHD ،امنیت بالای انتقال تصاویر می توان اشاره کرد.

 

 

چرا دوربین IP نسبت  به AHD برتری دارد؟

در مجموع دوربین دیجیتال از امواج برای ارسال داده ها استفاده می کنند. در سری دوربین های AHD از امواج رادیویی برای ارسال این داده ها استفاده می شود.ولی دردوربین IP از بستر اینترنت برای تبدیل تصاویر به داده وارسال آن استفاده می کند.در مدل AHD  بدلیل نحوه ارسال پیام اگر مانعی در مسیر باشد برد آن کاهش یافته و پیام را با نویز بسیار بالا منتشر می کند .اما در سری IP این مشکل رفع شده است .تنها کافی ست دوربین درنزدیکی دستگاه WIFI قرار داشته باشد و بدلیل بستر ارائه داده ها نویزی در دریافت اطلاعات صورت نمی گیرد.

یکی دیگر از ویژگی های سری IPکه سبب برتری این مدل از سری AHD شده است؛عدم نیاز به کابل کشی های طولانی می باشد.در سری AHD اگر تعدا دوربین بکار رفته در مدار بالا باشد ، هزینه کابل کشی آن نیز افزایش پیدا می کند.

 

 

برخی معایب دوربین دیجیتال:

یکی از ویژگی های بارز سری  AHD نو پذیری بسیار بالای آن می باشد . ولی با این وجود تاثیری در وضوح تصاویر ثبت شده آن نداشته است .

 

آیا می توان هردو سری را در یک سیستم مدار بسته استفاده کرد؟؟؟

در پاسخ به این سوال بایدگفت ؛ این امر بستگی به تجهیزاتی دارد که برای نصب هر کدام از آنها بکار می رود. در مجموع استفاده از دوسری مختلف دوربین با عملکرد های متفاوت از دید کارشناسی توصیه نمی شود. به این دلیل که ضبط کننده تصاویر که برای هر سری مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت است ،اگر بخواهید از هر دوسری برای کار خود استفاده کنید ،باید برای هرسری از ضبط کننده تصویر جداگانه تهیه کنید.

ازایرادات ایجاد شده باانجام این کارمی  توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. سبب افزایش چشم گیر هزینه ها میشود
  2. باافزایش تجهیزات در مدار سبب ایجاد نویز زیاد در تصاویر می شود
  3. این تجهیزات سبب ایجاد سیگنال های اضافی می شود

در نتیجه به شما استفاده از یک سیستم را توصیه میکنیم که باعث افزایش راندمان تصویر برداری میشود.

 

نتیجه گیری :

هدف از ارائه این مقاله ،ایجاد آگاهی بیشتر در شما عزیزان جهت داشتن خریدی بهتر و مطمئن تر می باشد.همچنین ما دراین سایت فروش وارائه خدمات هر دو سری دوربین را در مدل های مختلف دارا هستیم.در صورت تمایل به خرید از سایت به قسمت فروش محصولات ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *